O společnosti THAWTE
Společnost THAWTE založil v roce 1995 Mark Shuttleworth, který se narodil 18. září 1973 v Jižní Africe. Mark Shuttleworth vystudoval finance a informační technologie na univerzitě v Kapském městě
a ve 22 letech založil certifikační autoritu THAWTE, která se stala jednou ze dvou největších certifikačních autorit na Internetu. Shuttleworth měl původně v plánu vyvinout bezpečný webový server, který by nebyl brzděn omezeními, jež na šifrovací technologie uvalily Spojené státy. Server se jmenoval Sioux a vycházel ze systému Apache. THAWTE se však začala více zaměřovat na certifikační aktivity a v roce 1999, když měla 50 procent trhu, ji odkoupila společnost VeriSign (která ovládala druhou polovinu trhu). V současné době je vlastníkem certifikační autority THAWTE společnost Symantec.
Mark Shuttleworth ve vesmíru
Do vesmíru se Mark Shuttleworth podíval na přelomu dubna a května roku 2002. Po intenzívním jednoročním tréninku, který zahrnoval
i sedmiměsíčný pobyt v ruském "Hvězdném městě", odstartoval
25. dubna v rámci ruské mise Sojuz TM-34 (společně se dvěma profesionálními kosmonauty). Strávil osm dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde se účastnil provádění vědeckých experimentů. Za svůj "výlet" zaplatil přibližně 20 milionů USD.
Stal se tak druhým vesmírným turistou, který si akci platil z vlastní kapsy. Kromě toho byl i prvním Afričanem (národností), který kdy letěl do vesmíru.
Ubuntu
V roce 2004 založil Mark Shuttleworth společnost Canonical Ltd., prostřednictvím které financuje
a koordinuje projekty zabývající se převážně svobodným softwarem. Nejznámějším z těchto projektů je linuxová distribuce Ubuntu (společně s variantami Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu atd.). Ubuntu je založena na distribuci Debian, ke které má Mark velmi blízko, protože v devadesátých letech pracoval jako "Debian Developer" - staral se o balíčky webového serveru Apache. Za necelé tři roky své existence si Ubuntu získalo přízeň mnoha milionů uživatelů. Hlavním mottem distribuce je "Linux for human beings", což je rozšířením myšlenky názvu Ubuntu, který v několika afrických jazycích znamená "lidskost pro všechny". Ubuntu se tedy snaží Linux přibližovat a zpřístupňovat všem lidem.
Podrobné informace o Marku Shuttleworthovi naleznete na stránkách www.markshuttleworth.com, kde kromě podrobného životopisu najdete aktualní projekty.
Kontakt
Nové sady 18, 602 00 Brno